Kneipův chodník - vodoléčba
Kneippův chodník je jedna z vodoléčebných procedur, které objevil Sebastian Kneipp. Kneipp byl německý katolický farář a přírodní léčitel, který žil v 19. století. Vytvořil integrovaný systém přirozeného léčení, který zahrnuje vodoléčbu, tělesný pohyb, stravování a přirozený životní styl. Jeho životní filozofie je dodnes populární a některé z jeho léčebných technik, jako např. jeho chodník se s různými obměnami používá dodnes.
Léčbu vodou začal provozovat v 19. století Sebastian Kneipp - bavorský německý kněz. Právě Sebastian Kneipp trpěl tuberkulózou plic, když byl ještě na vysoké škole. V té době ještě nebyla tuberkulóza léčitelná. Jednoho dne četl knihu o tom, jak studená voda vyléčila podobnou nemoc. S velmi slabým zdravotním stavem a nadějí, že bude znovu zdravý, aplikoval sám na sebe to, co četl v knize. Vběhl do velmi studené řeky Dunaj a koupal se nahý, voda mu sahala až k jeho krku. Jedenkrát nebo dvakrát se ponořil do studené vody, oblékl se a běžel zpátky domů zahřát se. Po několika dnech takovéto relaxace se cítil příjemně zahřátý a jaksi zdravější poté, co se opět několikrát koupal ve studené vodě. Koupání ve studené vodě řeky Dunaj pro něj bylo velkým úspěchem. Znovu získal zpět svoje dobré zdraví a zemřel o mnoho později ve věku 76 let. Takže do tohoto období Kneippova života se datuje zrození léčivé Kneippovy vodní kúry.
Popis procedury
Kneippův chodník se skládá ze dvou nádrží: nejčastěji jsou to dva bazénky někdy s oblázky. Jak je pro Kneippovu vodoléčbu typické, používá se střídání studené a teplé vody. V jedné nádrži je voda o teplotě asi 40 °C, ve druhé voda o teplotě asi 12 °C.
- Teplo má uklidňující účinek, činnost vnitřních orgánů se zpomalí.
- Chlad má stimulující a povzbuzující účinek a zvyšuje vnitřní aktivitu v těle.
Aplikace procedury probíhá tak, že pacient přešlapuje, resp. prochází se v nádrži s teplou vodou přibližně po dobu jedné minuty, a pak se asi 5 vteřin prochází nádrží s vodou studenou. Tento cyklus několikrát opakuje. Poslední musí být pohyb ve studené vodě a poté následuje otření nohou dosucha.
Účinky procedury
Kneippovy chodníky dříve patřily výhradně do veřejných lázeňských center, zejména pro léčbu astmatických nemocí nebo pro posílení vnitřního imunitního systému těla. Hlavním účinkem této procedury je zlepšení prokrvení nohou a zlepšení celkového metabolismu, poruchy prokrvení dolních končetin, poúrazové či pooperační stavy, začínající křečové žíly a celkové zlepšení krevního oběhu. Případné oblázky na dně bazénku masírují chodidla a střídavé koupele zlepšují prokrvení ve všech oblastech těla.
Terapie pomáhá při bolestech hlavy a syndromu studených nohou, pozitivně ovlivňuje krevní oběh, zlepšuje metabolismus a prokrvení končetin, vede k otužování.
Koupání alternativně v teplé a studené vodě snižuje stres a stimuluje tělo a mysl.