Saunování, haloterapie


U nás si můžete vybrat, která ze dvou druhů saun Vám bude vyhovovat lépe. 

Na lidský organismus má saunování velmi blahodárný vliv. Při saunování dochází k celkové relaxaci a uvolnění těla a díky vyplavování škodlivých toxinů i k detoxikaci organismu. Díky pravidelném saunováním se člověk může zbavit bolestí kloubů, zad, ale i hlavy. Vlivem tepla dochází k rychlému prokrvení organismu a také odplavení nečistot z kůže a otevření kožních pórů a dá se tak částečně předejít i kožním alergiím. Samotným saunováním spálíte jen zhruba 300 kalorií. Neubývá při něm tuk, ale vypařuje se voda, která je v těle bohatě zastoupena. Ta se však vrátí hned, jakmile se napijete nebo najíte. Na druhou stranu saunování zbavuje tělo toxinů, jež jsou příčinou usazování tuku v podkoží, a posiluje metabolismus, což je důležitým krokem v procesu hubnutí. Pro alergiky a astmatiky je zase vhodná inhalace horkého vzduchu, která blahodárně působí i při onemocnění horních cest dýchacích. V sauně se cévy roztahují a rozesílají po celém těle větší množství krve. Tím se posilují, získávají větší elasticitu a zajišťují správné fungování krevního oběhu. Díky tomu se snižuje i riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Správným saunováním zvyšujete obranyschopnost a odolnost svého organismu a můžete tak předejít běžným chorobám jako je nachlazení, chřipka a kromě posílení imunity také zapracujete na stimulaci vegetativního nervového systému, který působí relaxačně, a pomůžete si i od stresu a zkvalitníte si spánek.

Saunování se v žádném případě nedoporučuje při propuknutých virózách, horečkách, při menstruaci, zánětlivých onemocněních a u srdečních chorob a u lidí s nemocemi jater a ledvin, aby nedošlo k poškození cév. Pokud jste nemocní, raději návštěvu sauny oželte. Sauna sice většinou urychluje průběh nemoci, ale zároveň vysiluje organismus, což u oslabeného organismu může vést až k fatálnímu zvýšení teploty někdy i celkovému šoku celého těla. Po konzultaci s lékařem můžou saunování využít i těhotné ženy.

Nedoporučujeme saunování nalačno, ani bezprostředně po jídle a pozor by jste měli dát i po vyčerpávajícím dnu a extrémní celodenní námaze.

I když mají Finové možná nejlepší vodku na světě, je dobré s konzumací alkoholu vyčkat vždy mimo prostory sauny. Zabráníte tak přetížení srdce a přílišné dehydrataci organismu a snáze si udržíte i odstup od rozpálených kamen.

Sauna by měla být, místem, kde si můžete úplně oddychnout a zapomenout na rutinu každodenního života. Udělejte si dostatek času a naslouchejte svému tělu

"Správné saunování"

Do sauny se chodí zásadně bez plavek a vždy máte k dispozici osušku a prostěradlo. Prostěradlo si v sauně každý rozprostře pod sebe, aby pot nekapal na dřevěné lavice. To, že si musíte sundat plavky, má svůj hygienický i zdravotní důvod. Na těle se totiž působením horka kondenzuje voda a pot obsahující toxické látky, které přes látku nemají kam unikat a zůstávají tedy na Vašem těle a můžou vyvolat velmi nepříjemné kožní reakce. Vzniká tu rovněž vlhkost, v níž se snáze množí bakterie. Zakrytá pokožka navíc zhoršuje prohřátí a sauna nemá takový efekt. Pokud odmítáte plavky sundat, tak raději ani do sauny nechoďte.

Před vstupem do ochlazovacího sudu je z hlediska hygieny velmi důležité jít nejdřív do sprchy a smýt z těla saunový pot.

1. Před saunováním vypijte sklenici nebo dvě vody. Tekutiny doplňujte pravidelně po celou dobu vaší návštěvy.

2. I před prvním vstupem do sauny se osprchujte a osušte pokožku. Pocení pak bude intenzivnější. Na ležení nebo sezení si s sebou do sauny berte prostěradlo, které rozložíte pod sebe tak, aby se Vaše tělo nedotýkalo saunovací lavice.

3. V sauně si pak lehněte nebo sedněte a relaxujte. Ležení je vhodnější pozice, protože se tak vyhnete výrazným teplotním rozdílům v sauně. Tiché chování, které nikoho nenarušuje při relaxaci, je samozřejmostí.

4. Délka pobytu v sauně je na vás a je odvislá od Vašich pocitů, či zdravotních omezení. Doporučuje se pobyt v sauně pro zdravého dospělého člověka 8 - 15 min a děti od tři let 3 - 8 min (dítě by mělo sedět v nejnižším patře, kde je nižší teplota)

5. Po opuštění sauny se osprchujte vlažnou vodou a následně se zchlaďte pod studenou sprchou, ochlazovacím ledovým vědrem, případně můžete po osprchování skočit do ochlazovacího ledového sudu. Nezapomeňte opět doplnit tekutiny - vodu, čaj případně jiné nealkoholické nápoje. Odpočiňte si podle potřeby a můžete zopakovat další saunovací cyklus.

6. Cyklus prohřátí a zchlazení můžete opakovat podle libosti. Po posledním zchlazení je vhodné se opět osprchovat a tentokrát omýt i mýdlem.

7. Následně pak můžete v klidu spočinout na lehátku, opět doplnit tekutiny nebo si dát něco lehkého k jídlu a vychutnávat blažené pocity, které sauna často vyvolává.

Haloterapie

Haloterapie je přirozená metoda léčení dýchacích, imunitních a dermatologických obtíží. Haloterapie = vdechování solných mikročástic, byla známa již ve starověkém Řecku. Od řeckého slova halos (sůl) vznikl i její samotný název. Je to originální přírodní metoda léčby solí, která zaznamenala největší rozkvět v 70. letech 20. století. Solné mikroklima má řadu pozitivních účinků, působí podpůrně na široké spektrum obtíží a nemocí.

Řada odborníků a lékařů doporučuje pobyt v solném prostředí jako podpůrnou či doplňkovou formu k léčbě například při dermatologických - kožních problémech, při potížích horních a dolních cest dýchacích nebo při poruchách imunity. 

Solné kameny v sauně jsou nejen velmi dekorativní, mohou ale také dobře sloužit při působení na naše zdraví. Je známo, že řada pozitivních účinků z přírodních zdrojů se lépe využívá dojde-li k jejich uvolnění díky zahřátí. Teplo a sůl v sauně vytváří ideální podmínky nejen pro příjemnou relaxaci a saunování, ale i pro inhalování mořské či kamenné soli a prvků v ní obsažených. Toto klima výrazně podporuje imunitní systém dětí i dospělých.

Využití haloterapie v sauně blahodárně působí na naši imunitu i dobrou kondici pokožky.

Solná "terapie" je také vhodná při poruchách nervového systému - neuróza, deprese, stres, stavy vyčerpání, přepracovanosti či chronický únavový syndrom.

Solný kámen je umístěn v obou saunách. 


Finská sauna

Saunu je dobré navštěvovat alespoň jednou týdně, a to nejlépe klasickou finskou saunu s 85-90 stupni, kde je minimální vlhkost, tato sauna nejlépe ovlivňuje imunitní systém. Vzduch by měl být suchý, aby nedošlo k případnému popálení parou. Pro zvýšení vlhkosti vzduchu se polévají lávové kameny vodou, tím dojde i k prudkému navýšení teploty. Pro maximální relaxační zážitek ze saunování je vhodné používat esence do sauny.

  • borovice - antiseptická, dezinfikuje a čistí vzduch, vhodná při rýmě a nachlazení.
  • citron - při bolesti hlavy, infekci dýchacích cest, snižuje krevní tlak, povzbuzeje trávení a příznivě působí na pleť.
  • eukalypt - působí protivirově, snižuje horečku a posiluje imonitní systém, napomáhá hojení ran, ulevuje při bronchitidě, senné rýmě a zánětech čelních dutin.
  • heřmánek - uvolňuje a uklidňuje, podporuje tvorbu červených krvinek a zvyšuje tak obranyschopnost organismu.
  • máta peprná - povzbuzuje žaludeční činnost, zmírňuje nevolnost, povzbuzuje mozkovou činnost
  • meduňka - je antidepresivní, snižuje horečku, pomáhá při zažívacích potížích, povzbuzuje srdeční činnost.
  • smrk - antiseptický, posiluje nervy a krevní oběh, vhodný při chřipce a nachlazení.

Počet opakování saunování určuje celkový efekt

1x = iritační (dráždivé)
2x = tonizující (povzbudivé)
3x = relaxační (uvolňující)
4x = inhibiční (útlumové)
5x = exhaustivní (únavové)

Carbonová infrasauna

V carbonové infrasauně ve srovnání s jinými typy tvoří karbonové zářiče tenké pásy, které vyvinou povrchovou teplotu 70 - 170 stupňů Celsia. Karbonové zářiče dosáhnou maximální teploty pomaleji, ale naopak prohřejí lidské tělo rovnoměrněji a hlavně do hloubky.

Plného využití potenciálu infrasauny docílíte nastavením teploty na 66°C. Zajistíte tak provoz infračervených zářičů po celou dobu saunovacího procesu. Míra účinnosti infrasaunování závisí na intenzitě infračerveného záření, nikoliv jen na teplotě vzduchu. Samotná teplota vzduchu v infrasauně se při nastavení na maximum pohybuje kolem 45 - 60°C. Při stanovení nižší cílové temperatury se infračervené zářiče vypnou, jakmile teplota vzduchu dosáhne požadovaného stupně.

Pravidelné používání infrasaun pozitivně ovlivňuje lidské zdraví. Saunování snižuje bolest, omezuje ztuhlost kloubů, zvyšuje prokrvení a působí protizánětlivě. V neposlední řadě navozuje psychickou pohodu, snižuje svalový spasmus a posiluje kardiovasklulární kondici. Infrasaunu je možné používat i v případech, kde zdravotní stav nedovoluje použití klasické sauny. Samotné saunování navozuje příjemný pocit pohody, uvolnění a relaxace. Infrasauny jsou natolik bezpečné, že se jejich technologie používá i v dětských inkubátorech.